Spor okulunda çocuklara verilecek Voleybol eğitiminde müsabaka başarı kazanma gibi özellikler fazla vurgulanmamalı. Çocuğun voleybol ile deneyim kazanması, voleybol oynamayı sevmesi, öğrenmesi, voleybolun eğlenceli bir spor ve oyun aracı olarak görmesi önemlidir.

Amacımız; voleybola özgü teknikleri voleybol ile ilgili oyun kurallarını, taktik anlayışını öğretmek hedeflenmiştir.

Antrenmanların eğlenceli sporla ilişkili fiziksel uygunluk spora özgü becerilerin birleştirilerek oluşturulmasıdır. Kondisyon oluşturan öğrencilerin hız, kuvvet, esneklik, dayanıklılık, pratiklik çalışmaları ile geliştirilmelidir.

Voleybolu oluşturan becerilerin geliştirilmesi çocukların düzey ve ihtiyaçlarına uygun özel yarışmaların ve mini voleybol şenliklerinin düzenlenmesi, düşünme becerilerinin geliştirilmesidir. Aile eğitiminin ve desteğinin sağlanmasıdır. Yarışmaya dayalı oyunlar, şenlikler yapılması Antrenör periyodik olarak velilerle toplantılar yapmalı, velilere hedefler, beklentiler ve çocukların gelişimleri hakkında düzenli bilgiler vermelidir.

Voleybol oyununda 10-12 yaş çocukların gelişiminde temel voleybol becerilerini öğrenmelerini ve mini voleybol sporcusu olmalarını sağlayacak becerilerini kazandırmak hedeflenmiştir. 11-12 yaş arasında ki çocuklarda antrenmanın şiddetinin arttırılması gereklidir. Çocukların vücut yapısı hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder.

Bu dönemde kalp ve dolaşım sistemi gelişmektedir. Bu gelişim bazı çocukların belirli çalışmalar sırasında vücut parçalarının birbiriyle uyumunun azalmasına neden olabilir. Yaşıtları ile sosyalleşmeyi arttırıcı ortamlara katılımı sağlanmalıdır. Bununla birlikte voleybolun dışında, kitap okumayı, sinemayı, tiyatroya gitmeyi oyun oynamaya zaman ayırmalıdır.

İletişim Kurun